Čtení o Josefu Kainarovi - Kritika a ideologie (1940–1972)

a najít nejvýhodnější cenu za celou objednávku
Knihu koupíte v 1 e-shopu od 253 Kč

Pokud se vám po kliknutí na tlačítko "Do obchodu" nezobrazí stránka knihy ve vybraném e-shopu, je třeba vypnout AdBlock ve vašem prohlížeči pro naši stránku. Návod na vypnutí je například na adrese https://o.seznam.cz/jak-vypnout-adblock/#1.

Čtení o Josefu Kainarovi - Kritika a ideologie (1940–1972) koupíte na Dobre-knihy.cz
Dobre-knihy.cz
253 Kč
Skladem (odeslání ihned)

Krátký popis
Čtení o Josefu Kainarovi obsahuje základní kainarovskou literaturu z let 1940-1972. Jedná se o recenze, glosy, články a polemiky, průběžně reflektující a komentující vydávání jednotlivých básnických knih. S přihlédnutím k jejich žánrům a názvům je lze zhruba rozdělit na: 1) příběhy, osudy, mýty; 2) sny, lásky, pamflety; 3) písně, blues, parafráze. Podle těchto "etap" členíme antologii do tří částí: 1940-1949, 1950-1960 a 1960-1972. První část sleduje kritické přijetí Kainarova debutu a dvou sbírek vydaných krátce po válce, tedy včetně poezie vznikající v doteku se Skupinou 42. Hlavním tématem recepce se stala Kainarova epičnost, dramatičnost až baladičnost, a to v souvislosti s odpoetizováním, deziluzivností či zmnoženou perspektivou (např. A. M. Píša, J. Chalupecký, J. Červinka, F. Götz, V. Černý, L. Kundera, M. Dvořák). Druhá část mapuje ohlas, který vzbudila Kainarova básnická tvorba angažovaně reagující na společenský vývoj. Tato zásadní proměna poetiky byla oficiální kritikou označena jako úspěch socialistické literatury (V. Dostál, A. Závodský, V. Pekárek, F. Buriánek, M. Červenka, A. Jelínek) a některé recenzenty přivedla k prvním syntézám básníkova směřování (O. Mikulášek, J. Opelík, J. Trefulka). Třetí část se zaměřuje na reflexi posledních Kainarových sbírek, jejichž bilanční a zpovědní charakter je výsledkem napětí mezi civilní a mohutnou čili prostořekou a žalnou poetikou. Recenzenti se vyrovnávali s předchozím Kainarovým schematismem v konfrontaci s návratem k poezii Skupiny 42 (F. Vrba, V. Dostál, J. Hájek, V. Peška, A. Brousek, J. Trefulka, B. Doležal, M. Blahynka), patří sem rovněž texty pro chystané výbory a antologie (Z. Pešat, V. Karfík, J. Opelík). - Přítomný výběr tedy sleduje hlavní linie i zákruty kainarovské literatury. Nezaměřili jsme se pouze na příkladné, inspirativní a vlivné interpretace, soustředili jsme se na recepční kontinuitu a v tomto smyslu reprezentativnost. Zvolené hledisko umožňuje sledovat Kainarovo básnické dílo nejen v literárně-uměleckých, ale i ve společensko-politických souřadnicích: přesněji řečeno prizmatem vztahu mezi "kritikou a ideologií".
Vývoj ceny
Aktuální Ø cena knihy Čtení o Josefu Kainarovi - Kritika a ideologie (1940–1972) je 253 Kč

Výběr knih autora Petr Šrámek

Zobrazit všechny knihy autora Petr Šrámek
Výběr knih vydavatele Institut pro studium literatury

Zobrazit všechny knihy vydavatele Institut pro studium literatury
Naše tipy


Tajemství všech tajemství
Nejpopulárnější autor současnosti se vrací na scénu a nabízí své doposud nejúchvatnější dílo – akční, spletitý a myšlenkově provokativní příběh, který čtenáře pobaví tak, jak to dokáže jen Dan Brown.Robert Langdon, uznávaný profesor symbologie, přijíždí do Prahy a vydává se na přednášku Katherine Solomonové – přední badatelky v oblasti noetiky, s níž nedávno navázal romantický vztah. Katherine chystá k vydání kontroverzní knihu, jež přináší alarmující odhalení o podstatě lidského vědomí a má potenciál vyvrátit leccos, čemu lidstvo pevně věří po staletí. Poklidný průběh jejich pražského pobytu však náhle naruší brutální vražda a zavládne naprostý chaos: Katherine záhadně zmizí i se svým rukopisem a Langdon se stane objektem zájmu mocné organizace i terčem záhadného útočníka, jenž jako by se vynořil z dávných pražských legend. A zatímco se děj přelévá i do Londýna a New Yorku, Langdon zoufale hledá Katherine… a také odpovědi. Během zběsilé honičky přízračným světem futuristické vědy i prastaré mytologie objevuje šokující pravdu o tajném projektu, která navždy promění naše vnímání lidské mysli.